Congratulations to all Students, Award Recipients and Provincial Winners of the 17th Annual Strait Regional Heritage Fair




Chair of the 2015 Heritage Fair Planning Committee Jim Keay; Provincial Winners Emma Rhynold, Emma Smith, Adrienna Marchand, Hannah Snow, Michael Steele, Noor Mohrez, Sara Sullivan; and SRSB Vice Chair Mary Jess MacDonald (left to right) following the Awards Ceremony on Friday, May 8, 2015.


Congratulations all students and award recipients who took part in the 17th annual Strait Regional Heritage Fair held on Friday, May 8, 2015, at Mulgrave Memorial Education Centre.   Special congratulations to the following seven overall award winners:

1st Overall and Provincial Fair
Emma Rhynold, Grade 8, Tamarac Education Centre
Project – Le Ballet

2nd Overall and Provincial Fair

Emma Smith, Grade 7, St. Andrew Junior School
Project – The Scotia Highland Dancers

Provincial Fair #3
Adrienna Marchand, Grade 8, Richmond Education Centre/Academy
Project – Le Co-op

Provincial Fair #4
Hannah Snow, Grade 7, Mulgrave Memorial Education Centre
Project – Mulgrave Blast from the Past

Provincial Fair #5
Michael Steele, Grade 8, Tamarac Education Centre
Project – Canada, champions du Monde au Curling


Provincial Fair #6
Noor Mohrez, Grade 6, Chedabucto Education Centre/Guysborough Academy
Project – The Chronicle Herald


Provincial Fair #7
Sara Sullivan, Grade 7, St. Andrew Junior School
Project – Sightings: Shag Harbour Incident



These seven students will attend the Provincial Fair scheduled for June 4 and 5, 2015, at St. Mary's University in Halifax. Emma Rhynold and Emma Smith also received a $425 scholarship.

All participating students received certificates and prizes were awarded for first and second place at each grade level.  In addition, awards were presented in the project categories of African Canadian, Acadian, Literacy, Aboriginal, Veterans, Gaelic Language and a Student Choice Award.

The Strait Regional School Board extends sincere thanks to all members of the 2015 Hertiage Fair Planning Committee for their ongoing dedication to providing students with an excellent educational opportunity:  Jim Keay, Beryl Hadley, Cathy Cotton and Annamarie Talbot.

In addition, thank you to parents/guardians, school board staff and sponsors for their ongoing support of the event and the many judges who volunteer their time to review the outstanding student projects.